Odkaz roku´89 mladým

Inštitút Communio, n. o. a združenie Ekuza v rámci Týždňa kresťanskej kultúry zorganizovali diskusiu pre študentov Odkaz novembra 89.

Aj skupina našich študentov tretieho a štvrtého ročníka sa zúčastnili tohto podujatia. Hosťami boli – známa tvár Nežnej revolúcie a bývalý poslanec NRSR František Mikloško a investigatívny novinár, člen platformy Za slušné Slovensko Nie v našom meste Jakub Pohle.

V diskusii s pánom Mikloškom a pánom Pohlem sme sa dozvedeli nielen zaujímavosti z roku 89 ale nazreli sme aj do oblasti politiky. Bolo pre nás veľmi zaujímavé vidieť človeka, ktorý bol súčasťou Nežnej revolúcie, a ktorý pôsobí ako poslanec a tiež mladého muža, ktorému ide o spravodlivosť v našom štáte.

Pán Mikloško nám porozprával o podstatných udalostiach, ktoré sa počas revolúcie udiali, o zážitkoch a o jeho osobných postojoch a myšlienkach. Vyzdvihol, že sloboda je hodnota, ktorá vôbec nie je samozrejmosťou ale, že sloboda je dar od Boha a treba o ňu neustále zápasiť. Tiež nás povzbudil, aby sme boli kritickí k množstvu informácií, ktoré sa nám ponúkajú a tiež aby sme rozlišovali fakt a názor, sledovali dianie okolo seba, vo svojom regióne.

Pán Pohle zdôraznil, že práve my sme tá generácia, od ktorej závisí budúcnosť. My mladí máme tú moc zmeniť našu spoločnosť k lepšiemu.

Ako mladí sme si uvedomili a presvedčili sa o tom, že naša povinnosť je ísť voliť, a tak aspoň trochu prispieť k zmene v našej krajine. Podstatou je však aj to, koho budeme voliť a pevne sa zamyslieť na tým, že niektoré politické strany sú nedemokratické, práve naopak, majú prvky extrémizmu, ktoré ohrozujú nielen demokraciu, ale aj našu slobodu.

Debata bola pre nás veľkým prínosom a my ďakujeme, že sme sa mohli dozvedieť nielen niečo viac o politike ale aj o minulom režime, ktorý ako pevne dúfame, si nebudeme musieť zopakovať.

Odkazom 89 k nám mladým je, že musíme uveriť svojmu vnútornému hlasu, ísť za ním, ísť svojou osobitnou cestou ale samozrejme v spoločenstve ľudí.

Júlia Labudová, Henrieta Obertová,  IV.A