Scroll Top

Rozhovor s našou úspešnou absolventkou Lenkou o jej štúdiu v Spojenom kráľovstve

Lenka, v prvom rade sa chcem poďakovať za ochotu podeliť sa so svojimi zážitkami a skúsenosťami so štúdiom a životom v zahraničí. Mal som tú možnosť učiť ťa celé štyri roky a často ťa dávam za príklad ostatným ako na sebe tvrdo pracovať a dosiahnuť svoje ciele. Viem o tebe napríklad, že si na strednej škole s angličtinou prakticky iba začínala a teraz študuješ v UK. Čo ťa motivovalo takto na sebe pracovať?

Myslím, že najviac ma motivovalo to, že som chcela niečo dokázať, vedela som, že angličtina je svetový jazyk a bez nej sa do sveta nedá dostať. Preto som sa rozhodla ísť postupne a najprv sa dobre naučiť po anglicky, a potom čas ukáže, kam ma to dovedie. Na začiatku som si teda povedala, že chcem vidieť, kam to môžem dotiahnuť, ak budem na sebe tvrdo pracovať. Nakoniec to, čo z toho vzišlo dopadlo nad moje očakávania

Čo presne teraz študuješ?

Biznis a manažment

Kedy si sa rozhodla pre štúdium v Spojenom kráľovstve?

Počas štúdia tretieho ročníka na strednej škole som sa rozhodla, že absolvujem Cambridge jazykový certifikát, pretože som ho vnímala ako možnosť, ktorá mi môže otvoriť dvere do sveta. Určite si spomeniete, že sme sa o tomto teste rozprávali a tiež sme rozoberali možnosti o štúdiu v zahraničí. Predtým som nad tým príliš nerozmýšľala, lebo som nemala o to príliš záujem. Po tomto rozhovore som si však uvedomila, že to môžem skúsiť a uvidím, či to vyjde alebo nie.

Aké boli počas tvojho štúdia hlavné predmety, čo sa ti zdalo jednoduché a s čím si sa musela viac popasovať?

Moje hlavné predmety boli ekonómia a biznis. Neskôr som si k tomu pridala ešte programovanie. Počas štúdia sa mi nezdalo jednoduché vôbec nič, pretože každý z predmetov bol iný. Teda sme mali aj rôzne formy testovania, bolo ťažké sa tomu prispôsobiť a ešte stále aj niekedy je. Je to však veľmi individuálne, mám kamarátov pre ktorých bolo všetko jednoduché.  

Aký bol proces výberu školy, prijímacie skúšky a začiatok štúdia? Čo ti najmä pomohlo zvládnuť ten prvotný nápor?

Prijímacie skúšky som nemala žiadne. Musela som napísať motivačný list a demonštrovať v ňom prečo by mali zobrať práve mňa. Čo sa týka procesu výberu školy, tak predtým som žiadne školy v Škótsku nepoznala. Preto som sa pýtala učiteľov angličtiny, ktoré univerzity by mi odporučili a podľa toho som si podala prihlášku. Vtedy som to nebrala príliš vážne, pretože som nerátala s tým, že by ma niekam prijali. Preto to bolo skôr iba o skúšaní a hraní sa s mojím šťastím. Keď ma nakoniec prijali na University of Glasgow, tak som tomu nemohla uveriť. Potom, čo som prišla na začiatku školského roka na univerzitu, tak som bola úplne očarená, avšak keď sme začali mať prvé skúšky a eseje, môj pohľad sa úplne zmenil. Musela som sa rýchlo adaptovať na iný školský systém, čo bolo pomerne ťažké. Vtedy mi pomohli moji kamaráti, ktorí vedeli ako písať eseje a mali angličtinu na lepšej úrovni ako ja. Keby som ich nemala tak ešte v prvom ročníku by som skončila.  

Dozvedel som sa, že si bola vybraná reprezentovať vašu univerzitu a zároveň sa angažuješ v pomoci v startupoch pre mladých. Môžeš o tom povedať viac?

Áno, bola som vybraná reprezentovať našu univerzitu na Škótskych marketingových oceneniach, kde som bola nominovaná za svoje mimoškolské činnosti. Toto však nie je prvá reprezentácia, v druhom ročníku som bola reprezentovať školu na Cisco Hackathon v Londýne, čo je programovacia a biznis súťaž pre celé Spojené Kráľovstvo. Čo sa týka startupov, tak som Co-Director pre Startup Grind University of Glasgow, ktorá je súčasťou medzinárodnej organizácie Google for Startups. Snažíme sa organizovať podujatia pre študentov, kde pozývame mladých podnikateľov, ktorí hovoria o ich začiatkoch a biznise. Takto sa snažíme motivovať našich študentov k podnikaniu. Zároveň majú šancu stretnúť potencionálnych spoluzakladateľov pre ich biznis a osobne sa porozprávať s majiteľmi úspešných biznisov.

Na našej škole si vyštudovala odbor medzinárodné obchodné vzťahy. Čo ti z tvojho pohľadu toto štúdium prinieslo? Myslíš, že aj vďaka tomuto programu si sa ľahšie dokázala uplatniť v medzinárodnom prostredí? Odporučila by si deviatakom študovať tento odbor na našej škole?

Myslím, že toto štúdium mi prinieslo väčší prehľad o medzinárodnom obchode. Povedala by som, že uplatnenie v medzinárodnom prostredí skôr záleží na osobnosti človeka, či je otvorený rôznym príležitostiam a nebojí sa skúšať nové veci. Odporučila by som tento odbor každému, kto by chcel získať väčší prehľad o medzinárodnom obchode a rozmýšľa nad odchodom do zahraničia. Nemusí ísť nevyhnutne za štúdiom, ale aj za prácou.

Čo by si ešte odkázala našim žiakom?

Nebojte sa ísť za tým čo chcete. Na druhej strane ak to nevyjde, tak to neznamená koniec sveta, príležitostí je veľmi veľa ?.